Polskie Radio
Section05
Zobacz także

Już niedługo Festiwal Grzesiuka. Co w programie?

- W drugi weekend maja zapraszamy do Teatru Baza i Parku Sieleckiego na Festiwal Grzesiuka. To sąsiedzkie spotkania z warszawskim folklorem - mówi Katarzyna Gumienna, organizatorka. - Patronuje im Stanisław Grzesiuk, legendarny bard stolicy, który m.in. przeniósł starą Warszawę do nowej Warszawy. Dlatego chcemy pamiętać o nim i o jego twórczości.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Stanisław Grzesiuk folklor Warszawa Kasia Dydo Katarzyna Dydo

Siatkarki Chemika Police triumfują mimo problemów. Iga Wasilewska: czekamy na drugi finał

- Jest to dla nas przyjemniejszy okres. Jest wielka radość; chociaż mam wrażenie, że wszyscy mamy poczucie, że jeden finał jest rozegrany, ale czekamy na drugie finały, jeśli chodzi o sytuację finansową klubu. Jesteśmy w kontakcie i czekamy na rozwój sytuacji - przyznaje Iga Wasilewska, siatkarka Grupy Azoty Chemika Police. Gościni "Trzeciej strony medalu" wraz z zespołem zdobyła mistrzostwo Polski; teraz klub musi zmierzyć się z nowymi, organizacyjnymi wyzwaniami.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Adam Malecki Krzysztof Łoniewski Iga Wasilewska Chemik Police

Gdzie się wybrać na majówkę? Jakie kierunki cieszą się największą popularnością?

Rozpoczął się już "najdłuższy weekend zjednoczonej Europy" jak niektórzy trochę kpiąco nazywają przedłużoną majówkę. Bo wystarczyło wziąć zaledwie trzy dni urlopu, by zyskać aż dziewięć dni wolnego! I wiele osób z tego skorzystało: blisko 50 procent Polaków zaplanowało majówkowy wyjazd. Część zaczęła już w sobotę, inni ruszą dopiero w środę, 1 maja. A jakie kierunki są najpopularniejsze?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA wakacje urlop weekend majówka city break wypoczynek Włochy Hiszpania Grecja Bartosz Bielecki Robert Grzędowski Trójka

Jak wyglądają relacje międzypokoleniowe? Czy łatwo o porozumienie między dziećmi i dziadkami?

Trwa Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej. To dobry czas, by zastanowić się, jak wyglądają dzisiaj relacje, jak je nawiązujemy i jak znaleźć wspólny język z dziadkami, rodzicami, wnuczkami i dziećmi. Jak dbamy o relacje w zabieganym świecie? - O tym w Trójce opowiedziała Magda Romanowska z Centrum Aktywności Międzypokoleniowej. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Dialogi seniorzy pokolenie z silversi Robert Grzędowski społeczeństwo

"Demon Copperhead" Barbary Kingslover: opowieść o niewidzialnej części Ameryki

W najnowszej audycji "Wszystkie książki świata" Michał Nogaś zabrał słuchaczy do Stanów Zjednoczonych. Literacką i nie tylko przewodniczką była Barbara Kingslover, autorka bestsellerowej powieści "Demon Copperhead", za którą otrzymała Nagrodę Pulitzera 2023 w kategorii najlepsza książka beletrystyczna.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Karol Dickens KSIĄŻKA David Copperfield USA Stany Zjednoczone Ameryka Nagroda Pulitzera wykluczenie społeczne wykluczenie komunikacyjne Michał Nogaś Trójka

Dziedzictwo przemysłowe. Czy turystyka industrialna może być atrakcją?

Coraz więcej zrujnowanych, poprzemysłowych obiektów w Polsce zyskuje nowe oblicze - czyli o modzie na turystykę industrialną. Stare, nieczynne kopalnie, fabryki, elektrownie, magazyny po rewitalizacji stają się atrakcjami turystycznymi, centrami edukacji, gastronomii, ośrodkami kultury. 
Zobacz więcej na temat:  zabytki fabryka turystyka Roman Czejarek Śląska Organizacja Turystyczna Agnieszka Sikorska turystyka industrialna przemysł śląskie

Łukasz Borowicz nagrodzony Fryderykiem: jestem elementem w sztafecie pokoleń

- Koncerty zespołów Polskiego Radia to są godziny nagrań archiwalnych, to są godziny koncertów transmitowanych, tak że to jest spuścizna, na którą składa się praca całych pokoleń. Miło w tej sztafecie być jakimś drobnym elementem - mówił dyrygent Łukasz Borowicz po odebraniu Fryderyka w kategorii "Album Roku: Muzyka Oratoryjna i Operowa".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Fryderyki Fryderyki 2024 nagroda płyta album Łukasz Borowicz Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie Chór Polskiego Radia NOSPR

Najlepszy wynik czytelnictwa w Polsce od 10 lat. Dr Makowski: czytanie stało się modne wśród młodych ludzi

Jak wynika z raportu Biblioteki Narodowej, w ubiegłym roku czytelnictwo książek wzrosło w Polsce aż o 9 punktów procentowych w porównaniu z ostatnimi latami. - Czytanie stało się bardzo modne wśród młodych ludzi. To ta grupa, która po pandemii zaczęła szczególnie intensywnie czytać - mówi na antenie Jedynki dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej. 
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury czytelnictwo Biblioteka Narodowa Tomasz Makowski literatura konstytucja 3 maja Gaude Polonia film polski KULTURA Martyna Podolska internet media społecznościowe