Polskie Radio
Section05
aktor

Oscary obchodzą 95. urodziny. Jak wyglądały początki tego wielkiego święta kina?

16 maja 1929 roku odbyła się pierwsza ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Znacząco różniła się od znanych nam współczesnych gali - trwała zaledwie kilkanaście minut, uczestniczyło w niej tylko kilkuset gości, a zwycięzcy poznali wyniki na długo przed wydarzeniem. Uroczystość nie była też transmitowana ani przez radio, ani przez telewizję. 
Zobacz więcej na temat:  FILM kino aktor aktorzy reżyser KULTURA Stany Zjednoczone Los Angeles Oscary

Jerzy Trela. "Fascynuje mnie to, co w człowieku jest jeszcze nieodkryte"

– Zaczynam od takiego delikatnego zbadania psychiki postaci, którą mam zagrać. Fascynuje mnie to, co w tym człowieku jest jeszcze nieodkryte. I to mnie przyciąga jak magnes, że coraz bardziej staram się wgłębić w tą postać i w to, co w niej drzemie – tak w jednym z archiwalnych nagrań Polskiego Radia Jerzy Trela mówił o swojej pracy nad materiałem scenicznym.  
Zobacz więcej na temat:  historia Polski aktorzy aktor aktorstwo Jerzy Trela Konrad Swinarski Jerzy Jarocki TEATR kino FILM KULTURA

Maciej Kozłowski. Czarny charakter o gołębim sercu

- Z jakiegoś powodu reżyserzy tak go widzieli, czyli najchętniej w tych rolach gangsterskich czy żołnierskich – mówiła żona aktora Agnieszka Kowalska w audycji Polskiego Radia w 2013 roku. 11 maja 2010 roku zmarł Maciej Kozłowski, aktor filmowy i teatralny. Warunki fizyczne spowodowały, że zasłynął głównie jako aktor charakterystyczny występujący w filmach gangsterskich.
Zobacz więcej na temat:  aktor FILM film polski TEATR Maciej Kozłowski HISTORIA

Jan Kreczmar. Prawdziwie przedwojenny aktor, specjalista od "kiełbasek"

– Bardzo dbał o technikę. Wargi nazywał "kiełbaskami" i te "kiełbaski" miały się ruszać i pracować, więc jego studenci, tak zwani "kiełbasiarze", musieli te "kiełbaski" ćwiczyć przez całe cztery lata – opowiadał o Janie Kreczmarze aktor Maciej Englert.
Zobacz więcej na temat:  Jan Kreczmar aktor aktorstwo HISTORIA historia Polski historia PRL Warszawa Andrzej Łapicki Andrzej Wajda Maciej Englert TEATR

Bronisław Pawlik. Rzecki z "Lalki", profesor Tutka i "Miś z okienka"

– Ludzie na ogół traktują mnie z pewną sympatią. Dzisiaj na przykład spotkałem całą klasę dzieciaków z tornistrami na plecach i oni wszyscy powiedzieli mi: "dzień dobry". I to jest właśnie cudowne. Powiedziałbym nawet, że jest to najważniejszy i najbardziej wzruszający przejaw popularności, gdy ludzie cię rozpoznają i pozdrawiają - mówił Bolesław Pawlik w 1998 roku na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski aktor aktorstwo Bronisław Pawlik TEATR KULTURA Kabaret Starszych Panów Polskie Radio

Wojciech Pszoniak. "Tam, gdzie kończy się słowo"

– Mam wrażenie, że przedwczoraj skończyłem studia i zacząłem być aktorem, a bierze się ono stąd, że nigdy się nie znudziłem tym, co robię – mówił wybitny aktor w 2017 roku. Dziś wspominamy 82. rocznicę urodzin Wojciecha Pszoniaka. Z tej okazji prezentujemy archiwalne nagrania spotkań z artystą w Polskim Radiu.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Pszoniak aktorzy film polski kino Lwów Gliwice Warszawa Paryż emigracja artysta aktor aktorstwo Andrzej Wajda HISTORIA TEATR FILM

Stefania Grodzieńska – pierwsza dama humoru. Posłuchaj!

– Szczerze mówiąc, to ja piszę o sobie. Te wszystkie kretynki i idiotki w felietonach to ja. Szczerze mówiąc, kobieta, która ma męski umysł, przestaje być kobietą. Wystarczę, że spojrzę w lustro, by mieć pomysł na felieton – mówiła Stefania Grodzieńska w wywiadzie dla Polskiego Radia z 1988 roku. Artystka zmarła 14 lat temu.
Zobacz więcej na temat:  satyra Dwudziestolecie międzywojenne PRL radio HISTORIA historia Polski aktor aktorstwo kabaret TEATR II Rzeczpospolita Jerzy Jurandot

Andrzej Seweryn: to, co udało mi się w życiu osiągnąć, i to, o co jestem uboższy

– Nigdy nie mogłem przypuścić – ja, który pochodzę z, najdelikatniej mówiąc, biednej rodziny – że kiedyś będę mógł na przykład mówić najważniejsze teksty literatury światowej na pierwszej francuskiej scenie – opowiadał w 2007 roku w Polskim Radiu Andrzej Seweryn. W dniu 78. urodzin tego znakomitego aktora przypominamy jego opowieści o drodze do teatru, o rolach w filmie, o życiowych bilansach.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Seweryn TEATR aktor Francja Warszawa PRL wspomnienie biografia literatura

Jan Kobuszewski - człowiek teatru, filmu, telewizji i kabaretu

19 kwietnia minęła 90. rocznica urodzin Jana Kobuszewskiego. Mimo że ten legendarny aktor odszedł od nas w 2019 roku, to jego artystyczny dorobek wciąż budzi zachwyt. W audycji "Dwie do setki" artystę wspominali Hanna Faryna-Paszkiewicz, Olga Lipińska, Roman Dziewoński oraz Janusz Majcherek.
Zobacz więcej na temat:  Jan Kobuszewski Dwójka aktor aktorstwo film polski Olga Lipińska Hanna Faryna-Paszkiewicz Roman Dziewoński janusz majcherek Tomasz Mościcki Marcin Pesta TEATR kabaret KULTURA