Polskie Radio
Section05
Zobacz także

Nowa wystawa w Muzeum Polin. Jak wyglądało życie w przedwojennych polsko-żydowskich miasteczkach?

W najbliższy piątek (17.05) w Muzeum Polin zostanie otwarta wystawa pt. "(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata". Będzie to okazja do zobaczenia codzienności w przedwojennym miasteczku, w którym żyją obok siebie Polacy i Żydzi. Kuratorki wystawy - dr Natalia Romik i dr Justyna Koszarska-Szulc opowiedziały w "Poranku Dwójki", m.in. dlaczego ich wybór padł akurat na Opatów oraz jak wyglądała ówczesna rzeczywistość.
Zobacz więcej na temat:  POLIN Żydzi Opatów malarstwo Aldona Łaniewska-Wołłk Justyna Koszarska-Szulc Natalia Romik Dwudziestolecie międzywojenne Dwójka

Własne "M" w cieniu kredytu. Jak walczyć z kryzysem mieszkaniowym?

Coraz więcej osób i rodzin w Polsce wpada w lukę mieszkaniową. Nie stać ich na zakup własnego "M"; nawet jeśli byliby w stanie sfinansować taki zakup z pomocą kredytu, skończyłoby się to dla nich pogorszeniem ogólnej sytuacji życiowej - rezygnacją z aspiracji dotyczących kształcenia dzieci czy spędzania wolnego czasu lub podróżowania. Jak można walczyć z tym problemem? I co nam grozi, jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marcin Jagiełowicz Jan Śpiewak mieszkanie mieszkania na wynajem mieszkania nieruchomości deweloper

Kupcy ze spalonej hali przy ul. Marywilskiej w Warszawie. Reportaż "Strach o przetrwanie"

Wielu nie potrafi ukryć łez. Stracili wszystko. Część z nich może już sobie nie poradzić. Czy kupcy ze spalonej hali przy ulicy Marywilskiej w Warszawie otrzymają realną pomoc? Bez pracy i pieniędzy zostało kilka tysięcy osób. Do tego należy dodać rodziny kupców i dostawców. Posłuchaj reportażu "Strach o przetrwanie" Adama Bogoryja-Zakrzewskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Adam Bogoryja-Zakrzewski reportaż pożar Marywilska

Piotr Damasiewicz otworzy festiwal "Nowa Tradycja". Odliczanie do pierwszego koncertu

Przed nami Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja", a otworzy go Piotr Damasiewicz – zwycięzca Grand Prix z 2022 roku. Pierwszy tegoroczny koncert już w czwartkowy wieczór, 16 maja 2024 roku, od godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Będzie także retransmitowany w radiowej Dwójce, w piątkowy wieczór 17 maja od godz. 18.00. Zapraszamy również za kulisy!  
Zobacz więcej na temat:  Nowa Tradycja festiwal muzyczny folk góry Piotr Damasiewicz Hanna Szczęśniak Andrzej Zieliński

"Adwokat Biesa" - alternatywna historia Rosji. Dochód wesprze Ukrainę i Białoruś

- Boris Akunin od kilkunastu lat mieszka poza Rosją. Zawsze jego pozycja była antykremlowska i antyputinowska, a od czasu wybuchu wojny w Ukrainie jest zdecydowanie bardziej zaangażowany i w pomoc uchodźcom z Ukrainy, i w działania integrujące demokratyczną emigrację rosyjską - mówił w Dwójce Tomasz Cudowski, który przetłumaczył książkę tego autora pt. "Adwokat Biesa".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Monika Zając Rosja książki satyra literatura Boris Akunin

Wpływ słońca na skórę i włosy. Jak chronić się przed nadmiarem promieniowania UV?

Korzyści z umiarkowanej ekspozycji skóry na słońce jest wiele. Główną zaletą jest wytwarzanie witaminy D3. Niestety jest również wiele zagrożeń, na przykład choroby nowotworowe; te wiążą się z nadmiarem promieni słonecznych docierających do naszej skóry i głowy. Możemy się przed nim uchronić, nawet za pomocą zwykłego kremu z filtrem. - Profilaktyka jest najważniejsza: przeciwnowotworowa i przeciwstarzeniowa - mówi dr Katarzyna Zakrzewska, dermatolożka w trakcie specjalizacji.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krzysztof Łoniewski zdrowie medycyna promieniowanie opalanie

Eksperymenty polskich naukowców w kosmosie. ESA podpisała umowy z badaczami

Co się dzieje z ludzką psychiką podczas długotrwałego pobytu w kosmosie? Czy AI poradzi sobie w warunkach niskiej grawitacji? I czy mikroorganizmy będą w przyszłości testowymi uczestnikami wypraw poza orbitę Księżyca? To tylko część pytań, na które odpowiedzi szukać będzie w najbliższym czasie Europejska Agencja Komiczna. ESA właśnie podpisała umowy z polskimi naukowcami. Oznacza to, że zgłoszone przez nich projekty zostaną sprawdzone na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Zobacz więcej na temat:  Przemysław Lis Krzysztof Łoniewski Europejska Agencja Kosmiczna esa kosmos astronomia Trójka

Anna Dziewit-Meller: chciałabym, aby w książkach chodziło o dobrą historię

- Wydaje mi się, że czasami gdzieś gubimy tę potrzebę dobrej historii, wciągającej fabuły na rzecz języka, którym usiłujemy przekazać absolutnie wszystko. A ja jako czytelniczka, ale też jako redaktorka i jako pisarka, naprawdę lubię dobrą historię - mówiła w Dwójce Anna Dziewit-Meller.
Zobacz więcej na temat:  Anna Dziewit-Meller literatura książki Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka kobieta pisarze i poeci

Festiwal "Nowa Tradycja". Deskansenizacja muzyki ludowej

"Nowa Tradycja" odmienia słowo "źródła" przez wszystkie przypadki. W tym roku Festiwal Folkowy Polskiego Radia odbędzie się po raz 25. - Na początku artyści inspirowali się nagraniami ludowymi, teraz sami jeżdżą na wieś i uczą się muzyki bezpośrednio od tamtejszych mistrzów - mówi Hanna Szczęśniak z Radiowego Centrum Kultury Ludowej. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka MUZYKA folk Nowa Tradycja Marcin Matuszewski Hanna Szczęśniak Bartek Koziczyński muzyka ludowa muzyka tradycyjna

Anna Płoszyńska: prowadzę normalne życie, ten wózek to tylko dodatek

Anna Płoszyńska na swoim koncie ma tytuł mistrzyni Polski w pływaniu, finalistki mistrzostw świata w pływaniu, wicemiss świata, jest laureatką statuetki #pełniażycia, przyznawanej osobom, które żyjąc z niepełnosprawnościami, żyją prawdziwą pełnią życia inspirując świat swoimi działaniami. - Dziś, kiedy nie napotykam barier architektonicznych to zapominam o mojej niepełnosprawności - przyznaje. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Anna Płoszyńska osoby z niepełnosprawnościami niepełnosprawność Jakub Jamrozek