Polskie Radio
Section05
natura

Wyprawa po polskich rzekach i dla rzeki. "Przynoszę Ci dzikość" na Millenium Docs Against Gravity

Trwa festiwal Millenium Docs Against Gravity, którego patronem medialnym jest Polskie Radio. Ryszard Jaźwiński z uwagą ogląda kolejne projekcje i tym razem zaprasza na rozmowę z reżyserką filmu o niezwykłej, poruszającej wyprawie po polskich rzekach.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Millennium Docs Against Gravity 2024 festiwal filmowy Warszawa Odra Wrocław Ryszard Jaźwiński Trójka ekologia film dokumentalny przyroda natura katastrofa ekologiczna

Zrozumieć śpiew ptaków. O tajemnicach, jakie kryją odgłosy naszych skrzydlatych przyjaciół

Ćwierkot wróbli i skowronków, charakterystyczne dźwięki wydawane przez kukułki czy pianie koguta - ptasie rozmowy słyszymy regularnie za oknem i znamy z wiersza Juliana Tuwima. Czego dotyczą rozmowy naszych skrzydlatych przyjaciół? Tego wciąż nie wiemy. Ich odszyfrowaniem zajmuje się bioakustyka, czyli nauka o znaczeniu dźwięku w życiu zwierząt. Co do tej pory udało się ustalić badaczom?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Justyna Grabarz zwierzęta ptaki ornitologia dźwięki natura przyroda

Chrońmy ptaki! – apeluje Stanisław Łubieński i radzi, co robić, by nie rozbijały się o szyby

Kilka dni temu sikorka zderzyła się z oszklonym wejściem do budynku Trójki. – To jest narastający problem, bo lubimy mieszkać w szklanych budynkach, a ludzie chcą mieć duże okna w mieszkaniach. A ptaki wpadają na szyby – mówi Stanisław Łubieński, pisarz, dziennikarz Trójki, prezes Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Co robić w takiej sytuacji, jak temu zapobiec?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA natura przyroda ptaki ekologia ochrona przyrody ochrona zwierząt Katarzyna Borowiecka Trójka

Gawrony, ptaki kontrowersyjne w Świebodzinie. Reportaż Małgorzaty Nabel-Dybaś

W Świebodzinie jest park im. Fryderyka Chopina, który upodobały sobie gawrony. Od lat zakładają tam gniazda, co dla części mieszkańców jest problemem, gdyż nie mogą korzystać z zanieczyszczanych przez ptaki ławek. Zgłaszali więc burmistrzowi miasta, że odchody gawronów zaśmiecają park i stwarzają zagrożenie epidemiologiczne.
Zobacz więcej na temat:  reportaż ptaki gawrony Świebodzin przyroda ochrona przyrody ekologia natura Trójka pr poleca

Zielone torowiska i tramwaje - rozwiązanie szczególnie przyjazne dla środowiska

Zamiast podkładów i kamienistego tłucznia - trawa. Zielone torowiska tramwajowe to coraz częstszy widok, także w polskich miastach. Naukowcy z Poznania i Krakowa zbadali ten aspekt pod kątem ochrony środowiska i przy okazji wysnuli wnioski, że tramwaj, w zakresie dbania o naturę i krajobraz, wśród środków transportu publicznego nie ma sobie równych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krzysztof Łoniewski transport miejski transport tramwaj ekologia przyroda natura środowisko miejskie środowisko

"Jedyne takie miejsce" z wizytą w Wielkopolskim Parku Narodowym [SŁUCHAJ TERAZ]

Wielkopolski Park Narodowy to 18 obszarów ochrony ścisłej, niepowtarzalny polodowcowy krajobraz, nazwany przez jego twórcę, prof. Adama Wodziczkę, "prawdziwym muzeum form polodowcowych i żywym muzeum przyrody". Na miejscu jest Patryk Bedliński. Zapraszamy na słuchania audycji "Jedyne takie miejsce".
Zobacz więcej na temat:  natura ekologia parki narodowe Patryk Bedliński Wielkopolski Park Narodowy Poznań

Parki narodowe w Polsce. Dlaczego warto je chronić?

Jaka jest kondycja parków narodowych w Polsce? Co można zrobić, aby terenów zielonych w kraju przybywało? Jak ma się do tego kontekst wycinki lasów pod zdobywanie surowca – drewna. O lasach i parkach z myślą nie tylko o ochronie gatunków, którym zagraża wyginięcie, ale także o przestrzeniach, gdzie możemy złapać oddech od zabieganej codzienności, mówił w Trójce Michał Słodowy.
Zobacz więcej na temat:  Robert Grzędowski parki narodowe środowisko natura przyroda krajobraz Trójka Michał Słodowy

Zacząć wszystko od nowa. Reportaż "Łąka życia" Aleksandry Sadokierskiej (PR Białystok)

Pani Agnieszka porzuca duszną pracę w urzędzie i po latach wraca do rodzinnego domu na kolonii Knyszewicze. W starej siedzibie, wśród łąk i lasów niedaleko Sokółki, tworzy wyjątkowe miejsce - Zielską Kolonię, królestwo roślin i zwierząt. Tam jej wieloletnia pasja, zielarstwo, staje się dla niej nie tylko pracą, ale czymś znacznie cenniejszym. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż łąka natura Aleksandra Sadokierska pr poleca zioła

Światowy Dzień Ziemi. Młodzi w obronie klimatu

22 kwietnia to Światowy Dzień Ziemi ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2009 roku. Jego celem jest zwiększanie świadomości w zakresie konieczności dbania o środowisko naturalne. Walkę ze zmianami klimatu prowadzi m.in. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, którego przedstawicieli gościliśmy w audycji "Cztery pory roku". 
Zobacz więcej na temat:  natura przyroda zdrowie powietrze drzewa Roman Czejarek klimat ochrona przyrody strajki protest

Dzień Ziemi. Wróćmy do natury, zadbajmy o swój dobrostan

- Jednym z większych problemów dziś jest to, że trochę się oderwaliśmy od natury. Zapomnieliśmy, że tak naprawdę jesteśmy po prostu jej częścią, ona jest podstawą naszego życia - mówi Szymon Bujalski, twórca profilu "Dziennikarz dla klimatu". Przypomina też, że kontakt z naturą potrzebny nam jest każdego dnia, nie tylko w Dniu Ziemi, 22 kwietnia. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Ziemia Kamil Jasieński klimat kryzys klimatyczny ekologia katastrofa ekologiczna przyroda natura

Przyroda dobra dla zdrowia psychicznego dzieci? "Badanie wykazało nowy kierunek"

Dzieci w wieku przedszkolnym, które od urodzenia żyją w otoczeniu przyrody, mają później mniej problemów emocjonalnych. Jak wykazały najnowsze badania, znacznie rzadziej obserwuje się u nich lęki czy objawy depresyjne. Wcześniej przeprowadzano wiele analiz wpływu przyrody na ludzką psychikę, ale niewiele projektów dotyczyło dzieci. - Badanie wykazało nowy kierunek do dalszej, pogłębionej analizy - mówi neuropsycholożka dziecięca Marta Jakubowska-Dudek.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Żąda zdrowie dziecka zdrowie psychiczne zdrowie przyroda natura badania

Plastik zasypuje Ziemię, a mikroplastik jest już wszędzie. Naukowcy zbadali Mazury: jest źle

Jak oszacowali naukowcy z Australii i Kanady, na dnie oceanów może zalegać aż 11 milionów ton zanieczyszczeń z tworzyw sztucznych. I, co gorsza, ilość tych odpadów rośnie z każdą chwilą. Niewidoczne dla oka drobiny mikroplastiku są już wszędzie: znaleziono je w rybach i w ludzkim mózgu, w Afryce i na Antarktydzie. Badania przeprowadzone przez polskich specjalistów potwierdziły, że Polska nie jest wyjątkiem: u nas również rośnie zanieczyszczenie mikroplastikiem. A na Mazurach jest źle.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Mazury woda mikroplastik zanieczyszczenie środowisko naturalne przyroda natura ekologia Radosław Nałęcz Trójka