Polskie Radio
Section05
zdrowie

Ludzie chorzy na otyłość olbrzymią: co się z nimi dzieje, jak można im pomóc?

Otyłość to choroba na którą w Polsce choruje coraz więcej osób. Jednak dla sporej części społeczeństwa to tylko efekt zaniedbań i lenistwa. Otyłość olbrzymia jest skrajnym przypadkiem tej choroby. Osoby ważące 200, 300 i więcej kilogramów to najbardziej tajemnicza grupa społeczna. Nie wiadomo, ile ich jest w Polsce, ale pewne jest, że będzie ich coraz więcej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka zdrowie otyłość społeczeństwo medycyna depresja Agnieszka Szydłowska

TYLKO U NAS Czy Polsce grozi epidemia? To możliwe przez odmowy szczepień

Wracają ogniska chorób zakaźnych, które były opanowane w naszym kraju. Lekarze alarmują o kolejnych przypadkach m.in. krztuśca czy odry, ale równocześnie gwałtownie wzrasta liczba uchylania się od obowiązku szczepień. Nie wszyscy jednak wiedzą, że kara za unikanie szczepień ochronnych może wynieść 10 tys. zł i może być nakładana wielokrotnie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zdrowie dzieci dziecko młodzież społeczeństwo STYL ŻYCIA medycyna Przemysław Goławski edukacja lekarz choroba szczepienia

Wpływ słońca na skórę i włosy. Jak chronić się przed nadmiarem promieniowania UV?

Korzyści z umiarkowanej ekspozycji skóry na słońce jest wiele. Główną zaletą jest wytwarzanie witaminy D3. Niestety jest również wiele zagrożeń, na przykład choroby nowotworowe; te wiążą się z nadmiarem promieni słonecznych docierających do naszej skóry i głowy. Możemy się przed nim uchronić, nawet za pomocą zwykłego kremu z filtrem. - Profilaktyka jest najważniejsza: przeciwnowotworowa i przeciwstarzeniowa - mówi dr Katarzyna Zakrzewska, dermatolożka w trakcie specjalizacji.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krzysztof Łoniewski zdrowie medycyna promieniowanie opalanie

Jakiego języka używać, mówiąc o seksualności, ciele i potrzebach?

Rozmowy o ciele, relacjach, seksualności, a także poszukiwaniu przez każdego z nas życiowej przyjemności, która może być definiowana w naprawdę różny sposób. Na pierwszą audycję pt. "Przyjemność po mojej stronie" zaprosiła Monika Borzym. Jej gościnią była Joanna Keszka, pisarka i edukatorka seksualna. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Monika Borzym seks seksualność relacje intymność związki ludzie społeczeństwo zdrowie zdrowie i dieta

Prohibicja. Jak ograniczenie sprzedaży alkoholu wpływa na społeczeństwo?

Pojawia się coraz więcej pomysłów na ograniczenie dostępu do alkoholu: od nocnej prohibicji w miastach aż po wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. "W Klubie Trójki" wraz z socjolożką doktor Katarzyną Obłąkowską, byłym dyrektorem Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Krzysztofem Brzózką oraz ekonomistą doktorem Arturem Bartoszewiczem rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób alkohol wpływa na ludzki organizm i polskie społeczeństwo.
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki społeczeństwo alkohol alkoholizm zdrowie Krzysztof Brzózka Krzysztof Łoniewski Trójka zdrowie i dieta Katarzyna Obłąkowska Artur Bartoszewicz

Przełomowa terapia genowa. 18-miesięczna Opal Sandy odzyskała słuch

Dzięki pionierskiej terapii genowej półtoraroczna Opal Sandy z Wielkiej Brytanii odzyskała słuch. Głuchotę spowodowała u niej wada genetyczna, a zabieg wykonano jeszcze przed pierwszymi urodzinami dziewczynki. Po sześciu miesiącach od zastosowania terapii dziecko było w stanie usłyszeć nawet szept. Zaczęło również wypowiadać pierwsze słowa.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Piotr Skarżyński słuch dzieci zdrowie zdrowie dziecka medycyna NAUKA

Późna diagnoza ADHD. Codzienność osoby neuroatypowej opisana w książce Anety Korycińskiej

- W pewnym momencie psychiatra postanowił mi zrobić testy. Okazało się, że jestem osobą neuroatypową. Moja historia nie jest jedyną, głównie dotyczy to kobiet w Polsce - opowiada Aneta Korycińska. Polonistka, nauczycielka, redaktorka, oligofrenopedagożka i podcasterka, znana też jako "Baba od polskiego", wydała książkę "Radio w mojej głowie". Opisuje w niej życie osób, u których w późniejszym wieku zdiagnozowano ADHD.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Grzędowski Aneta Korycińska adhd zdrowie zdrowie psychiczne literatura książki

Człowiek orkiestra. Prof. Tadeusz Pietras: mam jeszcze dużo marzeń

Rzadko się zdarza, aby jeden człowiek skupiał w sobie tak wiele wiedzy i umiejętności. Prof. Tadeusz Pietras - lekarz, biolog, psycholog, nauczyciel akademicki, menedżer zdrowia, profesor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Kierownik II Kliniki Psychiatrycznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie - opowiedział w audycji "Po drugiej stronie lustra" w Programie 1 Polskiego Radia, dlaczego w życiu postawił na wiedzę i edukację. 
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski zdrowie psychiatria medycyna biologia NAUKA psychologia badania

Maj - trudny czas dla alergików. Jak odróżnić alergię od przeziębienia?

Według szacunków w Polsce nawet 12 milionów osób cierpi z powodu różnego rodzaju alergii i uczuleń. W tym roku przyroda przyspieszyła, w niektórych regionach przestała już pylić brzoza, wcześniej zaczęły natomiast pylić trawy, które są najczęstszą przyczyną objawów alergii wziewnych od późnej wiosny do lata.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski alergia alergie u dzieci odczulanie zdrowie medycyna społeczeństwo

Psycholożka w "Klubie Trójki": Autyzm to nie inność. Autyzm to cecha mniejszościowa

Autyzm jest zaburzeniem rozwoju o charakterze neurologicznym, a jego spektrum cech i objawów jest bardzo szerokie. Osoby dotknięte autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. W "Klubie Trójki. Audiodokumencie" wysłuchaliśmy reportażu pt. "Przyjaciel A." autorstwa Katarzyny Michalak (Polskie Radio Lublin) oraz porozmawialiśmy z jego autorką. Gościnią wydania była także psycholożka i terapeutka Małgorzata Jonczy-Adamska.  
Zobacz więcej na temat:  spektrum autyzmu zdrowie tolerancja akceptacja reportaż Klub Trójki Anna Dudzińska Katarzyna Michalak Trójka Lublin Małgorzata Jończy-Adamska dzieci