Polskie Radio
Section05
Zobacz także

Od 60 lat czytamy Muminki w Polsce. Zaczęliśmy od trzeciej części

W 1964 roku na półkach polskich księgarni znalazła się książka "W Dolinie Muminków" Tove Jansson. Dzięki niej wciągnęliśmy się w świat skandynawskich trolli, zafascynowaliśmy Muminkiem, Buką, Włóczykijem czy Małą Mi. Od tego czasu minęło już 60 lat, a polscy czytelnicy wciąż chętnie sięgają po te opowieści. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Muminki literatura Tove Jansson książki dla dzieci KSIĄŻKA Weronika Puszkar Anna Czernow

Wyprawa po polskich rzekach i dla rzeki. "Przynoszę Ci dzikość" na Millenium Docs Against Gravity

Trwa festiwal Millenium Docs Against Gravity, którego patronem medialnym jest Polskie Radio. Ryszard Jaźwiński z uwagą ogląda kolejne projekcje i tym razem zaprasza na rozmowę z reżyserką filmu o niezwykłej, poruszającej wyprawie po polskich rzekach.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Millennium Docs Against Gravity 2024 festiwal filmowy Warszawa Odra Wrocław Ryszard Jaźwiński Trójka ekologia film dokumentalny przyroda natura katastrofa ekologiczna

ADHD - "poznaj swoje supermoce i zapanuj nad nimi"

- Wiele się mówi, że życie z ADHD to pewnego rodzaju trend. Moja książka powstała z buntu przeciwko takim twierdzeniom. Chciałam wykazać w niej, że wcale nie jest to moda, że nie ma w tym nic fajnego - opowiada Aneta Korycińska, autorka książki "Radio w mojej głowie. Opowieści o ADHD". - W książce chciałam opisać ciemne strony ADHD, ale także pokazać, że można z tym żyć i nauczyć się korzystać ze swoich supermocy. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Hoppe adhd psychologia terapia

Wielowymiarowe ujęcie tematu "maszyna a człowiek", czyli co nas czeka na Copernicus Festival

Krakowski Copernicus Festival od lat pokazuje wzajemne przenikanie się kultury i nauki. W tym roku organizatorzy imprezy skupili się na haśle "maszyna". Tym razem przedstawią rozwój technologii, ale także i to, co metafora maszyny wnosi do naszego rozumienia świata oraz samych siebie. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA technologia sztuczna inteligencja Copernicus Festival Kraków maszyny technologie Tomasz Żąda Trójka

Konkurs Wiolonczelowy im. Lutosławskiego. Zwyciężczyni: startowałam po to, by się doskonalić

- Mam wrażenie, że dzięki braniu udziału w konkursach mogę podnieść swój poziom gry. Potrzebowałam więc kolejnego konkursu, by doskonalić się w praktyce. Poza tym przyciągnęła mnie tu muzyka Witolda Lutosławskiego - mówiła tuż po ogłoszeniu wyników 12. Konkursu Wiolonczelowego im. Lutosławskiego jego zwyciężczyni, Tae-Yeon Kim z Korei Południowej.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego wiolonczela Witold Lutosławski Michał Dębski Dwójka KULTURA Tae-Yeon Kim MUZYKA Maria Leszczyńska Antoni Wrona

"Dookoła świata". Polscy artyści jazzowi koncertują na czterech kontynentach!

Inicjatywa "Jazz Po Polsku" działa od  2012 roku. Teraz, w ramach projektu "Dookoła Świata", w ciągu trzech najbliższych lat polscy artyści młodego pokolenia odwiedzą 20 krajów i zagrają ponad 100 koncertów. Część wydarzeń już za nimi; według planów, organizatorzy chcą wystąpić na czterech kontynentach. Odwiedzą m.in. Chiny, Indie, Japonię czy Kanadę.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Żąda Jazz Jakub Krzeszowski Michał Ciesielski muzyka współczesna Jazz Po Polsku

"Powiem wam, jak zginął". Marek Bukowski: "Kobra" była namiastką Zachodu i prawdziwego kina

- To ogromna satysfakcja, zaszczyt i przyjemność powrócić do "Kobry", choć wszystko się od tamtych czasów zmieniło. Dlatego chciałbym podejść do tego tematu zupełnie inaczej - mówił w Dwójce Marek Bukowski, autor scenariusza telewizyjnego i reżyser spektaklu Teatru TV pt. "Powiem wam, jak zginął". Premiera już w poniedziałek (13.05).
Zobacz więcej na temat:  Teatr Telewizji spektakl kryminał TVP Paweł Siwek Marek Bukowski Maciej Słomczyński Roma Gąsiorowska jan wieczorkowski Grzegorz Małecki Dwójka Sebastian Stankiewicz KULTURA TEATR

Muzeum Warszawy szuka pamiątek po V Festiwalu Młodzieży i Studentów z 1955 roku

W Muzeum Warszawy rusza zbiórka wspomnień i pamiątek po V Festiwalu Młodzieży i Studentów z 1955 roku. Organizatorzy poszukują osób, które opowiedzą o swoich wspomnieniach, zdementują legendy lub przyniosą pamiątki łączące się z Festiwalem.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Warszawy Warszawa wystawa historia Polski pamiątki wspomnienie V Festiwal Młodzieży i Studentów Agnieszka Kunikowska Zofia Rojek

Zrozumieć śpiew ptaków. O tajemnicach, jakie kryją odgłosy naszych skrzydlatych przyjaciół

Ćwierkot wróbli i skowronków, charakterystyczne dźwięki wydawane przez kukułki czy pianie koguta - ptasie rozmowy słyszymy regularnie za oknem i znamy z wiersza Juliana Tuwima. Czego dotyczą rozmowy naszych skrzydlatych przyjaciół? Tego wciąż nie wiemy. Ich odszyfrowaniem zajmuje się bioakustyka, czyli nauka o znaczeniu dźwięku w życiu zwierząt. Co do tej pory udało się ustalić badaczom?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Justyna Grabarz zwierzęta ptaki ornitologia dźwięki natura przyroda