Polskie Radio
Section05
Kraków

Nieznane publiczności prace Wyspiańskiego na wystawie Muzeum Narodowego w Krakowie

Pochodzące z prywatnej kolekcji obrazy i rysunki Stanisława Wyspiańskiego z okresu jego studiów w Paryżu prezentuje na nowej odsłonie wystawy stałej poświęconej artyście Muzeum Narodowe w Krakowie. Wiele dzieł pokazywanych jest publiczności po raz pierwszy.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Pawlica Stanisław Wyspiański KULTURA SZTUKA Trójka malarstwo Kraków Muzeum Narodowe w Krakowie Tomasz Żąda

Święto Konstytucji 3 Maja w PRL. ZOMO brutalnie pacyfikowało opozycyjne demonstracje

W ostatnich latach PRL, choć władza zaczęła zauważać święto Konstytucji 3 maja, oddolne próby jego celebrowania były brutalnie pacyfikowane. Tak było m.in. w 1987 roku. - Zostałem pobity. Po wyjściu, po 48 godzinach, wylądowałem na pogotowiu - mówi Maciej Gawlikowski, działacz opozycyjny, reporter oraz autor filmów i książek.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski 3 Maja PRL ZOMO Marek Stremecki Maciej Gawlikowski Danuta Czechmanowska Kraków

Piwnica pod Baranami. Na czym polega jej fenomen?

Piwnica pod Baranami będzie obchodziła niedługo 68. rocznicę powstania. Miejsce to stało się kultowym na kulturalnej mapie Polski. Wszystko dzięki jego założycielowi - Piotrowi Skrzyneckiemu - oraz wielu artystom, których można było podziwiać w ciągu tego czasu. W audycji "Dwie do setki" w Programie 2 Polskiego Radia Aleksandra Mauer, Jolanta Drużyńska, Jan Kanty Pawluśkiewicz i Sebastian Kudas opowiedzieli o fenomenie tego miejsca.
Zobacz więcej na temat:  Piwnica pod Baranami Kraków Monika Zając Jakub Jamrozek Jolanta Drużyńska Jan Kanty Pawluśkiewicz MUZYKA KULTURA Dwójka kabaret

Jan Sztaudynger. Posłuchaj radiowych wspomnień poety i satyryka

120 lat temu, 28 kwietnia 1904 roku, w Krakowie urodził się Jan Sztaudynger, poeta, fraszkopisarz, satyryk, tłumacz literatury niemieckiej oraz redaktor pism poświęconych lalkarstwu. Jako twórca "niepoważny" traktowany był z przymrużeniem oka, choć wbrew pozorom wniósł sporo do współczesnego języka.
Zobacz więcej na temat:  poezja literatura polska Jan Sztaudynger HISTORIA historia Polski literatura Kraków Zakopane

Rewolucja, dramat, wściekłość: koniec z pizzą i lodami po północy! Na razie w Mediolanie

Władze Mediolanu planują rewolucyjne posunięcie: chcą zakazać sprzedaży po północy pizzy, lodów i napojów na wynos. Powód: skargi mieszkańców miasta na uciążliwości nocnego życia. Sprzedawcy są wściekli, turyści rozżaleni. Czy nadchodzi rewolucja w podejściu do biznesu turystycznego?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA turystyka Włochy Mediolan pizza napoje jedzenie Kraków Miasto Jest Nasze Józef Niewiarowski Piotr Łodej Trójka

POLSKIE RADIO 24 Nowy prezydent Krakowa: nie zamknę się w gabinecie

- Moja prezydentura będzie otwarta, obiecałem to mieszkańcom. Będę dla nich dostępny. Chcę, aby każdy krakowianin miał swoje konto obywatelskie w internecie, by mógł wpływać na decyzje miejskie, konsultując je na bieżąco. Po tych wyborach nie zamknę się w gabinecie - mówił w Polskim Radiu 24 Aleksander Miszalski, nowy prezydent Krakowa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka wybory samorządowe 2024 samorząd wybory samorządowe Kraków

II tura wyborów samorządowych. Komentarze polityków

Największe emocje II tury wyborów samorządowych wzbudziła rywalizacja w Krakowie, gdzie ostatecznie zwyciężył poseł Platformy Obywatelskiej Aleksander Miszalski. Duże zainteresowanie wzbudzały także wybory we Wrocławiu, gdzie Jacek Sutryk (KWW Jacek Sutryk Lewica i Samorządowcy) uzyskał reelekcję na drugą kadencję, wygrywając z kandydatką Trzeciej Drogi Izabelą Bodnar. Gośćmi w Polskim Radiu 24 byli Piotr Kaleta (PiS) i Łukasz Osmalak (Polska 2050).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka wybory samorządowe Wrocław Kraków