Polskie Radio
Section05
astronomia

Czym różni się astronom od astronauty? Już jutro 18 maja Dzień Astronomii [SŁUCHAJ OD 7.00]

Obaj zajmują się gwiazdami, tylko jeden z nich nigdy nie poleci w kosmos. Astronom i astronauta są jak piłkarz i kibic, którzy interesują się piłką na dwa sposoby: praktyczny i teoretyczny. W przeddzień Międzynarodowego Dnia Astronomii zapraszamy na "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom, w którym największe kosmiczne problemy i odkrycia przybliżymy w towarzystwie Jacka Zawady. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie gryzonie edukacja przyrodnicza astronomia astronauta kosmos

Eksperymenty polskich naukowców w kosmosie. ESA podpisała umowy z badaczami

Co się dzieje z ludzką psychiką podczas długotrwałego pobytu w kosmosie? Czy AI poradzi sobie w warunkach niskiej grawitacji? I czy mikroorganizmy będą w przyszłości testowymi uczestnikami wypraw poza orbitę Księżyca? To tylko część pytań, na które odpowiedzi szukać będzie w najbliższym czasie Europejska Agencja Komiczna. ESA właśnie podpisała umowy z polskimi naukowcami. Oznacza to, że zgłoszone przez nich projekty zostaną sprawdzone na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Zobacz więcej na temat:  Przemysław Lis Krzysztof Łoniewski Europejska Agencja Kosmiczna esa kosmos astronomia Trójka

Głowy do góry! Na niebie będzie można zobaczyć Międzynarodową Stację Kosmiczną

Przez ostatnie dni mieliśmy szansę podziwiać zorzę polarną na terenie Polski. Ale to nie jedyna kosmiczna atrakcja, jaka w najbliższych dniach pojawi się ponad nami. Nad Polską lata Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, teraz wieczorami towarzyszą temu idealne warunki do obserwacji. To oznacza, że czeka nas seria fantastycznych widoków na niebie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Bartosz Bielecki Robert Grzędowski międzynarodowa stacja kosmiczna obserwacje niebo astronomia kosmos

Czym naprawdę jest zorza? Szansa na kolejny pokaz na niebie

- Wyrzuty cząstek ze Słońca często nas mijają, ale teraz złożyło się tak, że wiele z nich trafiło w Ziemię, w zasięg jej pola magnetycznego. Cząstki, które przedostaną się w okolice biegunów magnetycznych Ziemi, uderzają w górne warstwy atmosfery, pobudzając do świecenia m.in. cząstki tlenu i azotu w ziemskiej atmosferze - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Kowalczyk z planetarium Centrum Nauki Kopernik.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo słońce astronomia

Ludwik Zajdler. Astronom, który cały czas pilnował czasu

"Można powiedzieć, że pracował w tej dziedzinie, która najbardziej łączy astronomię z potrzebami dnia codziennego" – pisał astronom Krzysztof Ziołkowski o Ludwiku Zajdlerze i jego zasługach na polu kierowania tak zwaną służbą czasu w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  kosmos Główny Urząd Statystyczny historia Polski historia PRL HISTORIA astronomia zegary zegar czas II Rzeczpospolita II RP PRL obserwacje obliczanie długości Warszawa

Całkowite zaćmienie Słońca. "Jakby ktoś zamazał je markerem"

Zaćmienie Słońca, które miało miejsce 8 kwietnia w Meksyku, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych przyciągnęło miliony turystów. Wśród nich był także Polak - Juliusz Barwik, który obserwował to zjawisko przez 4 minuty i 18 sekund. - Kiedy spojrzałem w górę, było ciemno. Tak jakby ktoś zamazał markerem Słońce - opowiada. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka astronomia zaćmienie słońca STYL ŻYCIA hobby Marta Hoppe

Meteoryty - przybysze z kosmosu. Jakich informacji nam dostarczają?

- Meteoryty są fragmentami skalnymi pochodzącymi z obiektów w naszym Układzie Słonecznym. Mogą to być małe planetoidy, które krążą między Marsem a Jowiszem. Mogą to być fragmenty dużych planetoid. Mogą to też być fragmenty planet, takich jak Mars, a nawet fragmenty naszego Księżyca - wyjaśnił w audycji "Eureka" prof. Szymon Kozłowski z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka meteoryt astronomia NAUKA kosmos